Czy każdy podmiot może zhakować lub zamknąć Bitcoina?

Jeśli jesteś entuzjastą kryptowalut, na pewno myślałeś o bezpieczeństwie Bitcoina i innych kryptowalut. Podobnie jak wielu innych entuzjastów, być może zastanawiałeś się, czy lub kiedy Bitcoin zostanie zaatakowany lub wyłączonia. Nawet jeśli takie obawy nie przeszły przez twój umysł w danym momencie, mogłeś o nich słyszeć.

W 2021 roku wiadomość, że Chiny zakazały wszystkich kryptowalut w kraju, wstrząsnęła światem. Zakazanie Bitcoina i innych kryptowalut w Chinach było jak dźwięk ostrzegawczy dla użytkowników i entuzjastów kryptowalut. Co by było, gdyby różne kraje poszły w ich ślady? Kilka rządów rozważało podjęcie podobnego środka, ale bezskutecznie.

Chiny zakazujące Bitcoina oznaczają, że korzystanie z Bitcoina było nielegalne i w jakiś sposób zamknięte w Chinach. Dla niektórych może to brzmieć tak, jakby jeden podmiot w postaci chińskiego rządu mógł zamknąć Bitcoina. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca.

Technologia Bitcoin

Żaden pojedynczy podmiot, taki jak rząd, organizacja lub osoba fizyczna, nie może zhakować lub nawet wyłączyć Bitcoina. Jest tak z powodu technologii, która leży u podstaw Bitcoina. Technologia Blockchain jest wysoce bezpieczną technologią, która stosuje unikalny zestaw środków zapobiegających hakowaniu lub wyłączaniu przez pojedynczy podmiot.

Wśród kluczowych cech blockchain jest jego zdecentralizowana struktura. Zdecentralizowana sieć oznacza, że żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje ani nie może kontrolować technologii. Bitcoin blockchain to wspólny cyfrowy arkusz danych. Wielu użytkowników, górników i węzłów w tej sieci pracuje razem, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i ciągłość.

Dzięki temu, że żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje technologii Bitcoin, żaden pojedynczy podmiot nie może niezależnie ingerować w nią poprzez włamanie lub jej wyłączenie. W tradycyjnym scentralizowanym systemie, takim jak waluta fiat, rząd może zdecydować o zaprzestaniu drukowania pieniędzy i tym samym ingerować w nią. Nie jest to możliwe przy zdecentralizowanej strukturze Bitcoina.

Dlaczego pojedynczy podmiot nie może zhakować lub zamknąć Bitcoin

Również pojedynczy podmiot nie może zhakować lub wyłączyć Bitcoina, ponieważ górnicy zauważyliby i zapobiegliby temu. Z ponad setką tysięcy węzłów działających z różnych zakątków świata, każda transakcja lub blok wymaga walidacji przed dodaniem do łańcucha bloków.

Inną istotną cechą sieci Bitcoin blockchain jest to, że rozprowadza ona dane po wielu komputerach na całym świecie. Żaden pojedynczy komputer lub węzeł nie posiada ani nie utrzymuje całego blockchaina. Oznacza to, że pojedynczy podmiot musiałby zaatakować wszystkie węzły jednocześnie, co jest niemożliwe. Istnieją setki lub tysiące węzłów, w tym prywatne.

Ingerencja rządu nie oznacza wyłączenia

Zakazanie Bitcoin w Chinach i wysiłki innych rządów, aby podjąć podobne środki, nie oznaczają, że mogą one zhakować lub zamknąć Bitcoin. Oznacza to jedynie, że podmioty te mogą regulować lub kontrolować wykorzystanie Bitcoina. Na przykład, nawet po tym, jak Chiny zakazały Bitcoin, Bitcoin jest nadal szeroko stosowany w innych częściach świata. Po zakazaniu Bitcoin, rząd wprowadził cyfrowego Yuana.

Wprowadzenie cyfrowego Yuana pokazuje niemożność zamknięcia Bitcoina i innych kryptowalut. Bitcoin stał się tak popularny, że zamknięcie go jest wręcz niewyobrażalne, ponieważ nawet rządy doceniają jego przydatność. Nadal można handlować kryptowalutami w Chinach poprzez  bitcoinup. Rząd ma jednak pewną kontrolę nad tą platformą poprzez bank centralny. 

Końcowe przemyślenia

Bitcoin wykorzystuje technologię blockchain, która gwarantuje jego bezpieczeństwo. Blockchain zapewnia, że żaden pojedynczy podmiot nie może zhakować lub wyłączyć Bitcoina. Od momentu powstania Bitcoin działał nieprzerwanie, bez żadnych wyłączeń. Poprzednie historie hakerskie nie miały wpływu na bazową sieć blockchain.